GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ

 


Globální oteplování -

  • změna klimatu způsobená hromaděním tepelného záření, které nedokáže prostoupit do atmosféry, je zadržováno skleníkovými plyny a vytvářejí tzv. skleníkový efekt. Skleníkové plyny kromě přirozené vodní páry tvoří vysoce nebezpečné látky a to především oxid uhličitý, dále methan a oxid dusný

 

  •  Globální oteplování negativně ovlivňuje život na naší planetě (umírání zvířat, rozšiřování pouští, živelné pohromy, ničivé záplavy, sněhové bouřky, výkyvy teplot atd.).  Jedná se o přírodní hrozbu 21. století a týká se všech na naší planetě.

 

  • Zalednění mizí rychlostí 50 km krychlových za rok.

 

  • Více než 50 % globálního oteplení způsobuje lidská činnost jako je spalování fosilních paliv, průmysl, doprava (automobilová i letecká), odpady a jejich recyklace a změny ve využívání půdy.

 

  • Nejvýznamnější roli zde hrají deštné pralesy, jejich těžba a likvidace, jakožto hlavního přírodního zadržovatele skleníkových plynů. Deštné pralesy jsou označovány jako plíce světa, proto boj o záchranu těchto pralesů je zároveň boj s globálním oteplováním a klimatickými změnami. Do atmosféry je každoročně vypouštěno více než 29 miliard tun skleníkových plynů!

 

  • Každou minutu se na naší planetě vytěží plocha o velikosti 7 fotbalových hřišť.

 

- Rostoucí hladiny moří a oceánů
- Neúroda

- Nedostatek vody a potravy                                                                                                                                                                                 - Dramatické změny Eco-systému

  • Obavy globálního oteplování

 

 

  • Vlivy na zdraví
     
  • Negativní dopady klimatických změn jsou již dnes pozorovatelné i v Evropě a v současnosti umírají desítky tisíc lidí ročně na celém světě na nemoci a zranění související se změnou klimatu. Jako hlavní zdroje potenciálních hrozeb pro lidské zdraví v souvislosti se změnou klimatu WHO považuje častejší vlny extrémních veder a extrémně studeného počasí, větší výskyt infekčních nemocí, rozšíření podvýživy, zvýšení počtu dýchacích onemocnění a vyšší výskyt nemocí v důsledku kontaminace vody.

 

 

 

UNFCCC – rámcová úmluva OSN o změně klimatu


 

  • Cílem všeho snažení UNFCCC je zaručit, že se celosvětový teplotní průměr nezvýší o víc než dva stupně Celsia. Pokud by vývoj pokračoval současným tempem, došlo by podle vědeckého konsenzu k celkovému oteplení o 2,6 až 5 stupňů do roku 2100. Příslušnou změnu klimatu by přitom doprovodil enormní nárůst četnosti extrémních jevů v počasí – záplav, bleskových povodní, dlouhodobého sucha a ničivých bouří. Zvýšila by se kyselost vody, stouply hladiny oceánů a došlo k narušení potravních řetězců. V arktických oblastech by přitom roztály nejen ledovce, ale i permafrost (vrstva pod ledovcem). Tím by se uvolnilo ohromné množství metanu, který má na skleníkový efekt přibližně petadvacetkrát větší účinek než oxid uhličitý.
     
  • Rok 2010 byl bohužel podle Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) celosvětově nejteplejším od roku 1880, kdy se započalo s měřením. Oproti roku 2009 se planeta oteplila o 0,49 stupně Celsia. Nepadaly jen celosvětové teplotní rekordy, překonáno bylo také nejvyšší dosud zaznamenané množství srážek.

 

 

Jelikož jsou si vlády vědomi tohoto nebezpečí, vznikla rámcová dohoda o změně klimatu - tzv. Kjótský protokol.